Cytaty wyrwane z książki

Nic na to nie poradzę że lubię słowa. Może ma to coś wspólnego z tym, że jestem kobietą. Bo kobiety kochają się w słowach, zwłaszcza takich, które mówią im jakie są fantastyczne. Poniżej słowa z książek. Takie cytaty, które najbardziej zapadły mi w pamięć. Zlepki wyrazów wyrwane z książek. Słowa, które lubię czytać trochę częściej.

Kiedyś tych cytatów będzie tutaj setka. Na razie przed wami prawie 70 ulubionych cytatów Jagi (czyli moich:P) :)
PS. W komentarzach czekam na wasze ulubione. 


Cytat tygodnia:

Jeden z często rozważanych problemów filozoficznych brzmi: Czy drzewo padające w lesie powoduje hałas, jeśli w pobliżu nie ma nikogo, kto by go usłyszał?

Terry Pratchett – Pomniejsze bóstwa

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Cytat Atramentowe serce

Zauważyłaś, że książka po kilkakrotnym przeczytaniu staje się o wiele grubsza, niż była? [...] Jakby za każdym razem coś zostawało między kartkami: uczucie, myśli, odgłosy, zapachy... A gdy po latach zaczynam ją kartkować, odnajdujemy w niej nas samych, młodszych, innych... Książka przechowuje nas jak zasuszony kwiat; odnajdujemy w niej siebie i jakby nie siebie.
Cornelia Funke – Atramentowa krew

Książki muszą być ciężkie, bo w nich jest cały świat.
Cornelia Funke – Atramentowe serce

Niektórych książek wystarczy skosztować, 
inne się połyka,
a tylko nieliczne trzeba przeżuć
i strawić do końca.
Cornelia Funke – Atramentowe serce

Czy jest coś piękniejszego na świecie od liter? To czarodziejskie znaki, głosy umarłych, cegiełki budujące cudowne światy, lepsze od naszego świata, pocieszyciele, towarzysze w chwilach samotności. Strażnicy tajemnic, głosiciele prawdy...
Cornelia Funke – Atramentowe serce

Ogień i woda - rzekł - nie za bardzo się kochają. Ale jeśli już się kochają, to namiętną miłością.
Cornelia Funke – Atramentowe serce

- Wiesz, z pisarzami to jest taka dziwna sprawa. Większość ludzi nie potrafi sobie wyobrazić, że książki piszą ludzie tacy sami jak oni. O pisarzu myślimy jako o człowieku, który już dawno nie żyje albo jest bardzo stary, a nie jak o kimś, kogo możemy spotkać na ulicy czy na zakupach. Znamy książki pisarzy, ale nie znamy ich nazwisk, nie mówiąc już o twarzach. 
Cornelia Funke – Atramentowe serce

Smakuj każde słowo, Meggie - szeptał w niej Mo - niech ci się rozpływa na języku. Czujesz kolory? Czujesz wiatr i noc? Strach i radość? I miłość. Smakuj je, Meggie, a wszystko ożyje. 
Cornelia Funke – Atramentowe serce

Kiedy sobie pomyślę, ile to razy pragnęłam znaleźć się w jednej z moich ulubionych książek! A okazuję się, że w książkach najlepsze jest to, że można je w każdej chwili zamknąć.
Cornelia Funke – Atramentowe serce


C.S Lewis cytaty

Odkryliśmy bowiem to, na co ludzie nie potrafią czasem wpaść przez całe życie – że w podróż można zabierać ze sobą książki i że do wielu przyjemności podróżowania dodaje się w ten sposób złote godziny spędzone na czytaniu. 
Clive Staples Lewis – Zaskoczony radością

Twierdzenia, których bronię z największym zapałem, to te, którym najdłużej się opierałem i które przyjąłem najpóźniej. 
Clive Staples Lewis – Zaskoczony radością

Raz spróbowawszy życia, podlegamy odruchowi, który każe nam je zachować. Życie, innymi słowy, powoduje uzależnienie tak samo jak kokaina. 
Clive Staples Lewis – Zaskoczony radością

Boska stanowczość jest łagodniejsza niż ludzka pobłażliwość, a Jego przymus jest naszym wyzwoleniem. 
Clive Staples Lewis – Zaskoczony radością

Królik Piotruś pobudza wyobraźnie dziecka w sposób bezinteresowny, bo nie chciałoby ono być królikiem, tak jak kiedyś być może zechce grać rolę Hamleta. Natomiast opowiadanie o tym jak niewyróżnający się uczeń został kapitanem szkolnej drużyny, działa wyłącznie na chłopięcą ambicję. 
Clive Staples Lewis – Zaskoczony radością

Drukarze i producenci papieru pracowali, by stworzyć ogłoszenie – bezwartościowe dla samego najemcy, dopóki nikt nie naklei na tablicy komunikatu, który nadal będzie bezwartościowy, dopóki ktoś nie kupi reklamowanych towarów, które z kolei mogą być brzydkie, niewarte funta kłaków i szkodliwe albo zbyt luksusowe dla zwykłego śmiertelnika, który nigdy by ich nie kupił, gdyby nie reklama rodząca poprzez swoje snobistyczne albo podniecające zaklęcia niedorzeczne pragnienie tych dóbr. Na każdym etapie tego procesu wykonana zostaje praca, którj jedyną wartością są zarobione pieniądze.
Clive Staples Lewis – Ostatnia noc świata

Istota rzeczy leży bowiem w tym, że ludzie otrzymują więcej, aniżeli sami tego pragnęli.
Clive Staples Lewis – Listy starego diabła do młodego

Doprawdy, najpewniejszą drogą do Piekła jest droga stopniowa - łagodna, miękko usłana, baz nagłych zakrętów, bez kamieni milowych, bez drogowskazów. 
Clive Staples Lewis – Listy starego diabła do młodego

Skoro raz uczynisz Świat celem, a wiarę środkiem do celu, to niemal zdobyłeś już swego człowieka, a to, jakiego rodzaju światowy cel sobie obrał, nie ma już większego znaczenia. 
Clive Staples Lewis – Listy starego diabła do młodego

Religia umiarkowana jest dla nas tak samo użyteczna jak kompletny brak religii - a przy tym zabawniejsza. 
Clive Staples Lewis – Listy starego diabła do młodego

Nikt nie wie, jak złym jest człowiekiem, dopóki nie postara się być usilnie dobrym. 
Clive Staples Lewis – Chrześcijaństwo po prostu

Jestem głód. Jestem pragnienie. To, co ugryzę, trzymam, aż umrę, a nawet po mojej śmierci muszą wyciąć z ciała naszego wroga to, co złapałem, i pochować razem ze mną. Mogę pościć sto lat i nie zdechnę. Mogę leżeć sto nocy na lodzie i nie zmarznę. Mogę wypić rzekę krwi i nie pęknę. Pokażcie mi waszych wrogów.
Clive Staples Lewis – Opowieści z Narnii. Książę Kaspian

 Weston! Weston!  wyrzucił z siebie.  Co to jest? To przecież nie księżyc, nie, to jest za duże! To nie może być księżyc, prawda?
 Nie - odparł Weston.  To Ziemia.
Clive Staples Lewis – Z milczącej planety


Red Rising cytat

Nikt nie rozumie tej gry, bo nikt nie zna zasad. Nikt nie przestrzega tego samego kodeksu. To przypomina życie. Niektórym wydaje się, że honor jest wartością uniwersalną. Niektórzy myślą, że Prawo obowiązuje wszystkich. Inni mają po prostu więcej oleju w głowie. Ale koniec końców ci, którzy osiągają władzę dzięki truciźnie, umierają od niej. 
Pierce Brown – Red Rising: Złota krew

Pchły skaczą tak wysoko jak tylko się da. Wtedy przychodzi człowiek i zakrywa pchły słoikiem. One skaczą i uderzają w dno słoika, nie mogąc podskoczyć wyżej. Wtedy człowiek zabiera słoik, a mimo to pchły nadal nie skaczą wyżej, niż zdążyły się przyzwyczaić, ponieważ dalej wierzą, że mają nad głowami szklany sufit(...) My jesteśmy jak te skaczące pchły. a teraz pokażę ci, jak wysoko.
Pierce Brown – Red Rising: Złota krew

-Pozwoliłbyś mi się wychłostać? - przerywa mu Pax. - Darrow pozwolił. Daj mi się wychłostać, a będę posłuszny jak Różowy. 
Pierce Brown – Red Rising: Złota krew

Gdy umarła twoja żona, nie podarowała Ci powodu do zemsty. Podarowała ci swoje marzenie. jesteś jego powiernikiem. Jego sprawcą [...] Walczysz za marzenia Eo, za swoją rodzinę, która nadal żyje, za swój lud.
Pierce Brown – Red Rising: Złota krew

Jest lojalny, skoro o to ci chodzi  Zapewniam - Jak ty.
 Nie! Chodzi o to, że on przeklina lepiej niż jakikolwiek cholerny Czerwony!
Pierce Brown – Red Rising: Złoty Syn

-Ktoś musi to naprawić - stwierdzam - Ktoś musi zerwać pęta.
-I tym kimś jesteś ty? 
Pierce Brown – Red Rising: Złoty Syn

-Darrow. Wbrew powszechnym plotkom nie jadam szkła. Lubię muzykę i taniec, a świeże owoce uwielbiam, zwłaszcza truskawki.
Pierce Brown – Red Rising: Złoty Syn

Wiem czego Złoci boją się najbardziej. A nie ma to nic wspólnego z powstaniem Czerwonych. To czego boją się Złoci, jest proste, okrutne i stare jak ludzkość.
Pierce Brown – Red Rising: Złoty Syn

Mustang zapewne by nas skarciła, że skupiamy się na świecie, który zamierzamy zniszczyć, zamiast na tym, który zamierzamy zbudować. 
Pierce Brown – Red Rising: Gwiazda zaranna

- Człowiek nie miał nigdy opanować ognia. W tym właśnie kryje się piękno - opowiada Romulus wyzywająco.- Ten księżyc jest małym, nienawistnym koszmarem. Ale dzięki pomysłowości uczyniliśmy go swoim. I dzięki sile woli. 
Pierce Brown – Red Rising: Gwiazda zaranna

Wilki, choć są piękne, gdy wyją, zabijają w milczeniu. 
Pierce Brown – Red Rising: Gwiazda zaranna

 Och to znaczy, że ja tak cuchnę  krzywi się Klaun. Pociąga nosem.  Och nie. To ja.
 Mówiłam ci, weź prysznic  mamrocze Kamyk.
 Zasada Wyjców numer siedemnaście. Tylko Pixie myją się przed bitwą  poucza Sevro. Lubię, gdy moi żołnierze są dzicy, seksowni i śmierdzą. Jestem z ciebie dumny, Klaun. 
 Dzięki, szefie. 
Pierce Brown – Red Rising: Gwiazda zarannaStar Carrier cytat

Trzy milenia wcześniej Sun Tse stwierdził, że tylko człowiek znający zarówno siebie, jak i swojego przeciwnika może wygrywać wszystkie bitwy. To mogło być prawdą dla antycznych Chińczyków, ale dziś uzyskanie pełnej wiedzy było niemożliwe, szczególnie w odniesieniu do istot tak całkowicie obcych jak Sh'daar, Turuschowie czy H'rulka.
Ian Douglas – Star Carrier: Środek ciężkości

Na przyszłość radziłbym jednak być nieco bardziej "politycznym" w odmowie. Mówienie starszemu stopniem oficerowi, żeby wypierdalał, nie jest najlepszym sposobem rozwoju kariery.
Ian Douglas – Star Carrier: Środek ciężkości

 Boi się pan?  spytał kapral Anderson.
 Do cholery! Pewnie, że tak. Nie wiem co mnie bardziej przeraża: Turuschowie, myśl, że zostanę porzucony na tej trującej skale, czy oni.  Wskazał palcem buntowników znajdujących się na zewnątrz.  Ale niech tam, składałem przysięgę przed Bogiem, że będę służył w lokalnej Obronie i udzielał pomocy siłom Konfederacji. Tak więc... jestem tutaj.
Ian Douglas – Star Carrier: Pierwsze uderzenieTerry Pratchett cytat

Na świecie istnieją miliardy bóstw- Roją się gęsto jak ławica śledzi. Większość jest zbyt mała, by je zauważyć i nikt ich nie czci, w każdym razie nikt większy od bakterii, które nie mają wielkich wymagań w zakresie cudów. 
Terry Pratchett – Pomniejsze bóstwa

Gdzieś istnieje nawet bóg sałaty. Wiesz to nie jest tak, że ktoś koniecznie chciałby zostać bogiem sałaty. Po prostu znajdujesz społeczność hołdującą sałatę i się jej trzymasz. Bogowie gromu przychodzą i odchodzą, ale to do ciebie ludzie zwracają się za każdym razem kiedy nastąpi ostry atak muszek owocowych. 
Terry Pratchett – Pomniejsze bóstwa

Na prawdę istniej bóg sałaty?
Dlaczego nie? Jeśli dostatecznie wielu wierzy możesz być bogiem czegokolwiek. 
Terry Pratchett – Pomniejsze bóstwa

 Jest pan ślepy, prawda? - upewnił się.
 Zgadza się.
 Ale nosi pan latarnię?
 To nie przeszkadza. Nie nalewam do niej oleju.
 Latarnia, która nie świeci, dla człowieka, który nie widzi?
 Otóż to. Działa doskonale.
Terry Pratchett – Pomniejsze bóstwa

 Pan się nie zaśmiał, panie Black!
 Owszem, Wasza Wysokość. Zakazuje się nam śmiać z tego, co mówią królowie, w przeciwnym wypadku zrywalibyśmy boki przez cały dzień.
Terry Pratchett – Nacja

Nazywam się Poul Mer Lo. Jestem obcy. Ale ta planeta stanie się moim domem. Tu będę żył i tu umrę. Tu muszę zostać... 
Edmund Cooper – Po drugiej stronie nieba


Pogodnik trzeciej kategorii

Zmiennokształtny. Z tym że kształtny zawsze, a zmienny niechętnie i w zależności od potrzeb.
Romuald Pawlak – Wojna balonowa. Pogodnik trzeciej kategorii.

Różne rzeczy mogą się zdarzyć człowiekowi po drodze... Można się potknąć na śmierć, poderżnąć sobie gardło w trakcie obierania jabłka albo nawet utonąć na pustyni...
Romuald Pawlak – Czarem i smokiem. Pogodnik trzeciej kategorii.


Tu żyją smoki James Owen cytat

Złudzenia można zachowywać. Można się nimi cieszyć, ale nigdy nie staną się prawdą. Ten kto postanawia, że będzie się widział wiecznie jako dziecko, wybiera iluzje.
James A. Owen – Powrót Czerwonego Smoka

Człowiek potrzebuje do życia jedzenia, wody powietrza, dachu nad głową. Wszyscy do wiedzą. Ale nie wszystkim wiadomo- a jeśli wiadomo to nie wszyscy wierzą- że do życia niezbędny jest także duch. 
James A. Owen – Powrót Czerwonego Smoka

Wiele krain- według standardów waszego nowoczesnego świata uważanych za mityczne- naprawdę istnieje tylko podróżuje się do nich dłużej niż kiedyś.
James A. Owen – Powrót Czerwonego Smoka

Dziecinna logika Piotrusiu.
Czyli najlepsza  odpowiedział słabo  Dzięki miej wierzysz w to co powinieneś, choć wszystkie dowody wskazują na coś przeciwnego. Dzieci bez przerwy się tak zachowują i ta metoda sprawdza się częściej niż myślisz. 
James A. Owen – Powrót Czerwonego Smoka

Jan Drożdż Cytat

To dzięki snom potrafimy się wznosić na wyżyny swoich możliwości, prawdziwie tworzyć i kochać.
Jan Drożdż – Nieskończona Przestrzeń Snu

Dla mnie umrzeć, to zostać zapomnianym przez przyjaciół. Niektórzy umierają jeszcze zanim ich serce przestaje bić, wystarczy, że tracą coś istotnego. 
Jan Drożdż – Nieskończona Przestrzeń Snu

 Rozumiem. Będziecie tutaj siedzieć i delektować się lekturą kobiecych czasopism, gdy do mnie będzie się dobierało jakieś zboczone lustro w lekarskim fartuchu?!
Jan Drożdż – Nieskończona Przestrzeń Snu

W środowisku UMS nałóg picia kawy uchodzi za przypadłość gorszą niż alkoholizm, skoro alkohol nieraz pozytywnie wpływa na jakość snów. 
Jan Drożdż – Nieskończona Przestrzeń Snu

 Myślisz, że cierpienie jest wyznacznikiem istnienia? Sam ból niczego nie tłumaczy, niczego nie wyjaśnia. Możesz cierpieć, nie istniejąc. 
Jan Drożdż – Nieskończona Przestrzeń Snu


Ursula k. le guin cytat

Żyję w koszmarze, z którego od czasu do czasu budzę się w sen.
Ursula K. Le Guin – Jesteśmy snem

Żądza władzy nie istnieje bez wzrostu. Osiągnięcie celu anuluje ją. Aby istnieć, żądza władzy musi wzrastać przy każdym spełnieniu, czyniąc z niego jedynie stopień do kolejnego spełnienia. Im większa jest uzyskana władza, tym bardziej rośnie apetyt na nią. A ponieważ nie istniała widzialna granica władzy, jaką dzierżył Haber za pośrednictwem snów Orra, jego pragnienie naprawy świata było nieograniczone. 
Ursula K. Le Guin – Jesteśmy snem

Tylko w milczeniu słowo,
tylko w ciemności światło,
tylko w umieraniu życie-
na pustym niebie
jasny jest lot sokoła. 
Ursula K. Le Guin – Ziemiomorze

Wolność to wielkie brzemię, niezwykłe i trudne do zrozumienia dla ducha. Nie jest łatwa. Nie jest darem otrzymanym, lecz dokonanym wyborem. I ten wybór wcale nie jest prosty. Droga wiedzie w górę, do światła,lecz zmęczony podróżnik może nigdy nie dotrzeć do jej końca. 
Ursula K. Le Guin – Grobowce Atuanu

Ci, którym można najbardziej zaszkodzić, ci najbardziej narażeni na ciosy, to ludzie dający innym miłość i nieoczekujący niczego w zamian. Ludzie o gorących sercach dający życie.
Ursula K. Le Guin – Najdalszy brzeg

Smoki! Smoki są skąpe, chciwe, zdradzieckie, bezlitosne i pozbawione skrupułów. Ale czy są złe? Kim jestem, aby sądzić czyny smoków?... Są mądrzejsze od ludzi. Z nimi jest jak ze snami (...). My ludzie śnimy sny, czynimy magię - robimy dobrze, robimy źle. Smoki nie śnią. One są snami. One nie czynią magii - to jest ich substancja, ich istota. One nie działają - one są. 
Ursula K. Le Guin – Najdalszy brzeg


Tosca Lee cytat

Pozwól, że ci coś wyjaśnię: przeprosiny to zabawna rzecz. W połowie przypadków nie są szczere. A nawet jeśli są, i tak nie da się już odwrócić tego, co się zrobiło.
Tosca Lee – Diabeł. Autobiografia

W końcu wszyscy uważają, że zasługują na szczęście. To jest praktycznie zapisane w waszej konstrukcji. Cóż za wspaniały kraj. - Uśmiechnął się ironicznie.
Tosca Lee – Diabeł. Autobiografia

 Co jakiś czas człowiek okazuje niezwykłą przenikliwość, dar widzenia świata  choćby tylko przez krótką chwilę  z niemal anielską dokładnością. To wkurzające.
 Dlaczego?
– Zupełnie jakbyś zaglądał do pokoju pełnego cieni, a tu jeden z nich nagle odwraca się i patrzy ci prosto w twarz. Ludzie nie powinni widzieć tak jasno. 
Tosca Lee – Diabeł. Autobiografia

Choć ludzie tak pragną być jednostkami, mają jedną wspólną słabość: podatność na pokusę.
Tosca Lee – Diabeł. Autobiografia

Jedyny pirat na imprezie cytat

Chcę spędzać więcej czasu, żyjąc teraźniejszością. Tylko ona istnieje naprawdę. Jeżeli będę zbytnio zajmować się rozpamiętywaniem przeszłości albo planowaniem przyszłości, jakieś wspaniałe momenty mogą mi uciec, zanim zdążę je przeżyć. Nie chcę później oglądać się za siebie i widzieć, że przeszły mi koło nosa.
Lindsey Stirling – Jedyny pirat na imprezie

Moje życie to wahadło, buja się w tę i z powrotem. Ale „w tę” jest równie dobre jak „z powrotem”. Czasem tylko potrzebuję trochę czasu, żeby sobie to uświadomić.
Lindsey Stirling – Jedyny pirat na imprezie

Jestem tak daleko od ideału, że nie mogłabym go dotknąć nawet sześciometrowym kijem. Ale na szczęście wcale nie muszę być perfekcyjna. 
Lindsey Stirling – Jedyny pirat na imprezie

Demon chce, byśmy uwierzyli, że jesteśmy zbyt słabi, zbyt smutni, że jest za późno, ale to przeklęty kłamca, więc nie powinniście wierzyć w ani jedno jego słowo. 
Lindsey Stirling – Jedyny pirat na imprezie

W dzisiejszych czasach większość szóstoklasistek nosi makijaż i załatwia ważne sprawy społeczne na smartfonach. Gdy ja byłam w szóstej klasie, nosiłam używane ogrodniczki, a ważne sprawy społeczne załatwiałam w świecie Beanie. Wychodzi na to samo, nie? 
Lindsey Stirling – Jedyny pirat na imprezie

Jeśli bycie najlepszymi oznacza prawo do patrzenia na innych z góry i krytykowania ich osiągnięć w obronie własnych, to nie chcę nigdy być najlepsza. 
Lindsey Stirling – Jedyny pirat na imprezie

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Na razie tyle. Do setki jeszcze trochę brakuje, więc co jakiś czas będzie tu coś nowego.
A jakie są wasze ulubione cytaty? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, a może spodobał się wam któryś z tych powyżej? Czekam na wasze opinie :). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz