sobota, 26 listopada 2016

C.S Lewis inspiruje muzyków

Muzyka c.s. lewis


Lewis swoją osobą inspiruje nawet po śmierci. Na długo wpisał się w serca czytelników, których ciągle mu przybywa. A jego postawa jak i słowo pisane potrafi zainspirować innych ludzi do własnych przemyśleń czy stworzenia własnego dzieła. Dziś przedstawię wam kilka muzycznych dzieł powstałych pod natchnieniem twórczości Stworzyciela Narnii: C.S Lewisem.   

#1 Heath McNease

Jest to Amerykański artysta tworzący głównie chrześcijański hip hop. Swoja muzyczną karierę zaczął w 2005 roku, a pierwszy album, który nagrał nosi nazwę: The Heath McNease Fan Club Meets Tonight. Pod wpływem C.S Lewisa nagrał aż dwa albumy pierwszy z nich to The Weight of Glory - Songs Inspired by the Works of C.S. Lewis oraz drugą edycje tej płyty The Weight of Glory: Second Editionw której artysta skupił się na hip hopie. Obie te płyty powstały pod natchnieniem książek Lewisa. W pierwszej płycie możemy posłuchać takich utworów jak: The Four LovesScrewtape Letters, Edmund czy Perelandra. 
Pierwszą z tych płyt możecie posłuchać tutaj, a poniżej przedstawiam wam video, w którym Heath McNease opowiada o utworze Edmund:#2 Brooke Fraser

Lewis, a właściwie jego słowa, stały się inspiracją dla Brooke Fraser, Nowozelandzkiej piosenkarki, która jest najbardziej znana z utworu Something In the Water. W tym roku wyszedł jej najnowszy singiel zatytułowany: Therapy.  Brook zainspirowana słowami Lewisa, postanowiła nadać jednej z piosenek tytuł: C.S Lewis Song. Słowa, które przyczyniły się do powstania tego utworu to: 
If I find in myself a desire which no experience in this world can satisfy, the most probable explanation is that I was made for another world. 
(tłum. Jeśli znajduje w sobie pragnienie, którego nie mogę zaspokoić w tym świecie, to najbardziej prawdopodobnym jest, że zostałem stworzony dla innego świata.)


Kolejnym jej utworem zainspirowanym Lewisem było Shadowfoot. Napisała tę piosenkę pod przeczytaniu Podziału Ostatecznego. Słowa wywarły na nią największy wpływ brzmią:  Will you come with me to the mountains? It will hurt at first, until your feet are hardened. Reality is harsh to the feet of shadows. But will you come?(tłum. Czy pójdziesz ze mną w góry? To będzie bolesne z początku, dopóki twoje stopy nie stwardnieją. Rzeczywistość jest bolesna dla stóp cienia. Ale pójdziesz ze mną?) to one najbardziej przyczyniły się do powstania tego utworu. 

Obie piosenki ukazały się na płycie Albertine w grudniu 2006 roku, która już w pierwszym tygodniu pokryła się platyną.

#3 The Oh Hellos
Jest to grupa muzyczna założona przez Maggie and Tyler Heath w 2011 roku w Teksasie.  Między innymi inspiracją do drugiego pełnego albumu: Dear Wormwood były Listy Starego Diabła do młodego C.S Lewisa. Jak sami piszą jest to album opowiadający historię człowieka uwięzionego w toksycznym związku. Całość jest przedstawiona w formie listów pisanych do antagonisty.
Poniżej tytułowy utwór tej płyty:
#4 Future of Forestry

Albumy Future of Forestry
Jest to grupa muzyczna działająca od 2006 do teraz Powstała w USA w San Diego w Californii, została założona przez Erica Owyoung. Eric swoją muzykę skupia na indie rocku i rocku alternatywnym. Od początków powstania możemy już słuchać sześciu albumów studyjnych Future of Forestry.
A dlaczego o niej wspominam? Ponieważ nazwa grupy została zaczerpnięta z tytułu wiersza Lewisa o tym samym tytule.

#5 Mark Wallace Maguire

Mark Wallace jest gitarzystą, kompozytorem oraz tworzy teksty piosenek. Jeszcze w tym roku razem z Meador stworzył projekt o nazwie: Art from the Silent. Jest to płyta poświęcona pierwszej części Trylogii Międzyplanetarnej C.S Lewisa - Z milczącej planety. Oprócz tego projektu Mark samodzielnie stworzył album: in green seas, under copper skies inspirowany drugą częścią tej trylogii - Perelandra
Poniżej utwór z płyty: Art from the Silent - Ransom walks


Znacie jakieś inne dzieła inspirowane Lewisem lub jakoś z nim powiązane? Może sami coś stworzyliście pod natchnieniem tego autora. Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

PS. Zachęcam do brania udziału w konkursach w wydarzeniu Tydzień z Lewisem 

Strony muzyków/ źródła:
http://heathmcneasemusic.com/music/weightofglory/

3 komentarze:

  1. Świetny post. Z przyjemnością posłucham wszystkich kawałków. Poszerzyłaś moje muzyczne horyzonty :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super jest ta piosenka Brooke :D Dodałam do playlisty ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kto by pomyślał, że aż tylu. :) Posłuchałem sobie Brooke Fraser i na prawdę jest fajna :)

    OdpowiedzUsuń